ΣΑΒΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΟ ΣΤΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ

Κάθε Σάββατο και Κυριακή το μουσείο πλημμυρίζει με χρώματα και παιδικές φωνές. Το Παιδικό Μουσείο Θεσσαλονίκης μετατρέπεται σε εργαστήρι που ενεργοποιεί, εμπνέει, ενδυναμώνει και διευρύνει τη γνώση και τη φαντασία.

Τα  εκπαιδευτικά προγράμματα για παιδιά 2-12 ετών, δημιουργούν ένα περιβάλλον με στόχο την βιωματική μάθηση, την ενίσχυση της παιδικής φαντασίας και την ανάπτυξη σύγχρονων δεξιοτήτων.

“Ρώτα τον ΕΙΔΙΚΟ”, “Το Μουσείο των Ονείρων μου”, “Το βιβλίο της ΓΗΣ” κάθε φορά μια νέα εμπειρία! Με έμπνευση τις μόνιμες συλλογές του ΠΜΘ, τις περιοδικές εκθέσεις, τα βιβλία και την καθημερινότητα των παιδιών σήμερα και στο παρελθόν, δημιουργούμε μαζί με τα παιδιά πλούσιες βιωματικές εμπειρίες.

Βρείτε τις επόμενες δράσεις στο Ημερολόγιο Δράσεων .

Τα προγράμματα υλοποιούνται από την ομάδα παιδαγωγών του μουσείου ή από εξειδικευμένους συνεργάτες και οργανισμούς. Το ΠΜΘ βασίζει τις δράσεις του σε σύγχρονες θεωρίες και παιδαγωγικές μεθόδους.

Στόχος μας είναι τα παιδιά να:

Ταξιδεύουν σε τόπους πολιτισμού και τέχνης

Μαθαίνουν να ερμηνεύουν τον εαυτό τους και τον κόσμο

Προσεγγίζουν με ενθουσιασμό την πολιτιστική μας κληρονομιά

Καλλιεργούν τον σεβασμό στη διαφορετικότητα